ВІРТУАЛЬНІ ВИСТАВКИ

14 жовтня, на свято Покрови Пречистої Богородиці, в нашій державі відзначається День українського козацтва. 

День українського козацтва – це данина всім козакам, які зробили величезний внесок у формування української народності та досягнення Україною своєї незалежності. Саме виникнення козацтва допомогло консолідувати українців в боротьбі проти численних ворогів, які неодноразово намагалися завоювати українські землі.

Для тих, хто захоплюється історією своєї держави, у Дубенській  міській бібліотеці №3 оформлено  пізнавальну книжкову виставку до  Дня українського козацтва  «Народ мій є! В його гарячих жилах козацька кров пульсує і гуде.»  /В. Симоненко/ на якій представлені як історичні, так і художні твори про українське козацтво.


 


Яворницький Д.І. «Історія запорозьких козаків»

Тритомна  «Історія запорозьких козаків» видатного українського історика, етнографа і фольклориста, археолога, письменника, лексикографа Д.І. Яворницького (1855-1940) , надрукована в 1892-1897 рр., є однією з найцінніших пам'яток вітчизняної дореволюційної історіографії, важливим джерелом для вивчення історії українського ко­зацтва.

В першому томі висвітлюються питання соціально-економічної історії, суспільного устрою, життя та побуту запорозького козацтва, описані терито­рія та кордони, природні умови Запорозької Січі.

У другому томі висвітлюється історія запорозького козацтва від його виникнення в кінці XV ст. до 1686 р. Описуються походження козаків, їхня боротьба проти грабіжницьких навал на Україну орд кримських та турецьких феодалів. Сухопутні походи запорожців у Крим та морські - в Туреччину. Значну увагу приділено дослідженню участі запорожців в народних повстан­нях проти шляхетської Польщі, визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького 1648-1654 рр.

Третій том охоплює складний і драматичний період в історії Січі (1686-1734). В ньому висвітлюється участь запорожців у російсько-турецькій війні та у народній війні на Україні проти вторгнення шведської армії. Розповідається про перехід частини запорожців на бік Карла ХІІ, розгром російським військом Запорозької Січі й відступ маси  запорожців в межі Кримського ханства, життя і побут запорожців в Олешківській, Чортомлицькій і Кам'янській Січах, повернення запорожців на Україну і заснування в урочищі Базавлук над Дніпром Нової Січі.

В оповіданнях українського пись­менника яскраво відтворені епізоди боротьби українських козаків з ворогами в різні періоди історії України. Чимало сторінок книги присвячено конкретним історичним дія­чам - Хмельницькому, Сагайдачному, Кривоносу, Сірку та іншим.  Окремим розділом у книзі подано документи до теми.


  Шудря М.А. «Січ-мати»

Історична тематика, акумулюючи  досвід поколінь, завжди має злободенне значення, оскільки на історію переносяться гостро актуальні проблеми, оцінки і пе­реоцінки вузлових питань розвитку суспільства. Вона виступає як могyтній імпульс національного відрод­ження і саморозвитку держави. Не випадково, істо­рична проза сьогодні, так само як два століття тому, зберігає найширшу читацьку популярність. Козацтво, звісно ж, посідає в цьому ряду особливе місце, адже без збройної боротьби за волю України не можна уявити її подальший економічний та духовний­ розквіт. Якщо ж іще згадати, що в мирний час чимало козаків перетворювалися на чумаків, водили валки в Крим по сіль, а ті з них, котрі в боях позбу­лися зору, братися за бандуру й оспівували звитяги своїх побратимів по зброї вже як кобзарі, то роль козацтва у всеукраїнському розвої стає воістину уні­версальною та визначальною. Не випадково науковці вважають, що на трьох скрижалях покоїлася тверди­ня українського суспільства в добу Середньовіччя: на козацтві, чумацтві й кобзарстві. Козацтво - це уосо­блення військової потуги українства, символ рішучо­го збройного опору ворогам української Держави; чумацтво - економічний хребет країни, символ го­сподарської незалежності; кобзарство - духовна велич нації, уособлення її вільнолюбивого художнього генія.


Реєнт О. П., Коляда І.А. «Усі гетьмани України»

Українська Гетьманська держава за роки свого існування мала 17 гетьманів. Усі вони були носіями ідеї незалежної самостійної Української держави. Втіленню цієї ідеї в життя вони присвяти­ли все своє життя, поставивши за мету вибороти звільнення ук­раїнського народу від панування чужинців. Діяти цим гетьманам довелося в найскладніших, найтяжчих, іноді найтрагічніших для України історичних умовах. Дмитро Вишневецький прагнув звільнити південні українські степи від панування ханських орд, знищити турецькі фортеці в по­низзях Дніпра, а згодом і оволодіти Чорноморським узбережжям. Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа належа­ли до тих постатей, чиїми іменами називають епохи. Окремі на­риси в книжці присвячені Івану Виговському, Петру Дорошенку, Пилипу Орлику – видaтним  державним й політичним діячам, та­лановитим дипломатам.


Спомин пам'яті людської

Україна в 1932-1933 роках пережила страшну трагедію Голодомор, який забрав мільйони людських життів. Голодомор став найбільшою трагедією за всю історію українського народу. За масштабом, жорстокістю, цинізмом і організованістю з боку влади та наслідками для майбутніх поколінь він не має аналогів в історії людства. Демографічна катастрофа посіяла в душах мільйонів людей фізіологічне почуття страху, необоротно вплинула на генофонд нації.
Усе це ми мусимо розуміти і пам’ятати…
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку книг, де зібрані літературні та історичні матеріали присвячені темі Голодомору 1932-1933 рр.

Пащук І. Г. Свічки пам´яті не погасли (Про голодомор 1932-1933 рр.) - Рівне: ВАТ "Рівненська друкарня", 2008. - 88 с.
Ці історико-краєзнавчі документальні дослідження журналіста, краєзнавця і літературознавця Івана Пащука присвячені 75-річчю пошанування жертв голодомору 1932-1933 років в Україні і Року пам´ті, оголошеного Указом Президента України Віктора Ющенка від 24 листопада 2007 року. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться правдивою історією рідної землі.

Голодомор у першій столиці / уклад.: І. В. Шуйський, В. А. Полянецький. – Х., 2006. – 288 с.
У цій книзі висвітлено трагічні події, пов'язані з Голодомором 1932-1933 рр., котрі відбулися в Харкові – столиці радянської України. На підставі архівних документів, свідчень очевидців, автори-упорядники доводять, що голод був створений у результаті цілеспрямованої дії влади. Окремими розділами до книги увійшли літературні твори українських авторів та дослідження фахівців про негативний вплив голодування на організм людини. Більшість запропонованих читачу документів тривалий час зберігалися у закритих під грифами секретності і була недоступними для дослідників.


Роберт Конквест. Жнива скорботи. Радянська колективізація і голодомор / Пер. З англ. Н. Волошинович, З. Корабліної, В. Новак; Літ. Опрацювання А. Криштальськогою. - Луцьк: ВМА «Терен». - 2007. - 456с.
 Перед читачем - перший повний український переклад відомого на Заході дослідження одного з найтрагічніших періодів нашої історії. Спираючись на документальні джерела, автор роз­криває жахливі картини колективізації та голодомору 1929-1933 рр., залишаючи за собою право на особистий погляд на висвітлю­вані події.


Голодомор. Геноцид українського народу 1932-1933 [Текст]. -К. : Видавництво імені Олени Теліги, 2008. - 25с.
 Брошура в стислій формі розповідає про головні причини найжахітливішої за масштабом трагедії,яку пережив наш народ. У центрі уваги пошук відповіді на питання ,чому терор був спрямований проти України.


Борисенко, В.К. Свіча пам'яті [Текст]: усна історія про геноцид у 1932 - 1933 роках / В.К. Боисенко. - К.: Стилос, 2007. - 288с.
У книзі на основі матеріалів усної історії розкривається глибина трагедії українського народу під час Голодомору- геноциду у 1932-1933 роках. Усні свідчення неспростовно доводять, що акція геноциду українських селян була чітко спланованою більшовицькою владою Кремля



Марочко, В. Голодомор 1932-1933 років в Україні [Текст]: Хроніка / В. Марочко О. Мовчан. - К.: Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2008. - 294с.
 Хроніко-документальне видання відтворює факти, події, явища в селах Української СРР 1932-1933 pp. – Голодомору, спричиненого суцільною колективізацією, надмірними хлібозаготівлями, репресіями. Використано опубліковані збірники документів і матеріалів, архівні фонди України та Росії, листування і таємні шифрограми Сталіна, листи селян до партійно-радянської номенклатури, доповідні записки іноземних дипломатів. Для істориків, педагогів, краєзнавців, студентів – усіх, кому не байдуже трагічне минуле українського народу.


Морочко, В. Голодомор 1932-1933 рр. [Текст] / Василь Морочко. - К., 2007. - 64с.
 Книжка в науково-популярному форматі оповідає про одну з найтрагічніших сторінок української історії - геноцид українців в 1932-1933 рр. шляхом спланованого комуністичною владою голодомору. Висвітлюється тактика й стратегія уряду СРСР та керівництва ВКП(б) на знищення українського села, руйнівні наслідки насильницької колективізації в Україні, рух опору проти примусового створення колгоспів та непосильних податків, особливості й перебіг голодомору, випадки людоїдства. Запропоновано методику підрахунку реальних жертв голодомору-геноциду. 
Для всіх, хто не байдужий до цієї скорботної сторінки української історії.





Барка В. Вибрані твори / Упорядк. Тексту та передм. Г.М. Кудрі. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005.- 304с.
Роман "Жовтий князь" Василя Барки, представника української діаспори у Сполучених Штатах Америки, написаний у 1958 - 1961 роках і відомий у багатьох країнах світу. Автор розкриває одну з найстрашніших сторінок в історії українського народу і розповідає про голодомор 1933 року, який йому довелося пережити. Письменник створює символічний образ Жовтого князя, демона зла, що несе з собою руйнування, спустошеність, сіє страждання і смерть серед людей.


Великий син великого народу

Віртуальна книжкова виставка до 150-річчя від дня народження М. С. Грушевського (1866–1934), українського історика, державного і громадсько-політичного діяча



29 вересня 2016 року виповнюється 150 років від дня народження Михайла Грушевського. З нагоди цієї знаменної дати та на виконання Указу Президента України в Дубенській міській бібліотеці №3 підготовлено віртуальну книжкову виставку, яка висвітлює величезний науково-творчий спадок видатного вченого.





Грушевський М.С. Твори: У 50 тт. / редкол.: П. Сохань, Я. Дашкевич, І. Гирич та ін.; голов. ред. П. Сохань. – Львів: Світ, 2002 –

Т. 1: Серія «Суспільно-політичні твори (1894 – 1907)». – 2002. – 592 с.

Цим томом започатковується видання творів видатного історика і громадсько-політичного діяча Михайла Грушевського. Повне зібрання творів має включати всі опубліковані й неопубліковані твори М. Грушевського, його епістолярну, мемуарну спадщину й архів. У першому томі вміщено статті історіософського характеру, які визначали напрям і діяльність національно-визвольного руху наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст., а також публіцистику вченого 1894 – 1907 років, що друкувалася переважно в журналі «Літературно-науковий вісник».




Грушевський М.С. Новий період історії України за роки від 1914 до 1919 /упоряд. А.Ф. Трубайчук. – Київ: Либідь, 1992. – 46 с.
Книга є своєрідним продовженням «Історії України, приладженої до програми вищих початкових шкіл і нижчих класів шкіл середніх». Твір складається із семи розділів, де в хронологічному порядку йдеться про перебіг подій в Україні в період світової війни, Лютневої і Жовтневої революцій, проголошення і перших кроків Української Народної Республіки, боротьби за її незалежність.



Грушевський М. На порозі Нової України: Гадки і мрії. – Київ: Наукова думка, 1991. – 128 с.
Книжка становить собою збірник статей і промов М. Грушевського, написаних і виголошених ним протягом 1917 – 1918 рр. Автор розкриває історичну неминучість перемоги українського народу в боротьбі за державність і незалежність.



Грушевський М.С. Про українську мову і українську школу/ передм. Я.П. Гояна; худож. оформл. О.В. Коваля. – Київ: Веселка, 1991. – 46 с.; іл. – (Українське відродження).
У книзі йдеться про історичне значення рідної мови й рідної школи, без яких немислиме ні політичне, ні економічне, ані духовне відродження України.




Грушевський М.С. Як жив український народ. Коротка історія України. Вид 2-е. – Репринтне відтворення. – Київ: РОВО «Укрвуз-поліграф», РВЦ «Орбіта», 1991. – 112 с.
Ця праця видатного вченого М. Грушевського написана на початку ХХ століття. Вийшло друком у 1915 році



Символ національного духу


Тарас Шевченко – видатний український поет, прозаїк, драматург, художник, політичний та громадський діяч.
Він був людиною універсальних обдарувань та інтересів. Все його життя і творчість були присвячені народу. За своє життя  Тарас Григорович  побував у різних куточках світу. Але в нього було одне «кохання та пристрасть» – рідна Україна.
Шевченко мріяв про ті часи, коли його країна буде незалежною суверенною державою, коли в Україні шануватиметься мова, культура  та історія народу, а люди будуть щасливими.
Ім’я письменника відоме  в усьому світі. Майже на всіх континентах, окрім Африки, є пам’ятники Шевченкові, у 47 країнах   встановлено  100 монументів.   Його твори перекладені багатьма мовами  світу.  В честь  нього  в Україні названі навчальні заклади, театри, площі, вулиці, міста. Національна опера України, Київський національний університет, центральний  бульвар міста Києва – носять  ім’я Тараса Шевченка.

Шевченко Т. Зібрання творів: [у 6 т.] / Тарас Шевченко.- К.: Наукова думка, 2003.



Том 1: Поезія 1837- 1847.- 2003.- 784 с.
Том 2: Поезія 1847- 1861.- 2003.- 784 с.
Том 3: Драматичні твори. Повісті.- 2003.- 592 с.
Том 4: Повісті.-2003.- 600 с.
Том 5: Щоденник. Автобіографія. Статті. Археологічні нотатки.«Буквар Южнорусский». Записи народної творчості.- 2003.- 496 с.

До першого тому увійшли поезії написані протягом 1837- 1847 років. До другого тому увійшли поезії написані протягом 1847- 1861 років. У третьому томі друкуються повісті « Наймичка», «Варнак», «Княгиня», «Музикант», « Несчастный», «Капитанша», пєса « Назар Стодоля» та  уривок із пєси « Микита Гайдай». У четвертому томі надруковані повісті «Близнецы», «Художник», «Прогулка с удовольствием и не без морали», а також три усні оповідання, записані іншими особамиУ пятому  томі друкуються щоденник, автобіографія, статті, археологічні нотатки, « Букварь южнорусский», записи народної творчості.


Зайцев П. Життя Тараса Шевченка / Павло Зайцев.- К.: «Мистецтво», 1994.- 352 с.


Автор один з найвидатніших шевченкознавців сучасності. В своїй книзі  він підносить значення Шевченка як національного пророка, під впливом ідей якого розвивалася і досі ведеться боротьба за цілковиту незалежність України. Видання доповнене значною кількістю кольорових та чорно- білих ілюстрацій - архівних матеріалів, фото, репродукцій художніх творів як самого Шевченка, так і його сучасників



Шевченкові верстви : збірник. – Рівне: ПП Лапсюк В. А. – 2013. –432с.

До збірника увійшли архівні документи, твори письменників, краєзнавців, художників та композиторів Рівненщини, присвячені Великому Кобзареві.




Шевченко Т. Мені тринадцятий минало: вибрані поезії/ Тарас Шевченко.- К.: « Веселка», 1989.- 160 с.





Спогади про Тараса Шевченка / [за ред. І.О. Дзеверіна] .- К.:«Дніпро» , 1982.- 547 с.






Волинський Кобзар / уклад. П. М.Кралюк. – Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2013. – 212с.: ілюстр.

У книзі розповідається про перебування Тараса Шевченка на Волині в 1846 році, про відображення в його творчості волинської проблематики. Окремо вміщені уривки творів та окремі твори (поема й повість «Варнак»), у яких згадуються волинські реалії.



 Т.Шевченко: невідомі сторінки життя / упоряд. Л. Цуріка. – К.: АВІАЗ, 2013. – 72с.: ілюстр.

На сторінках даного видання  розміщена  біографія Т.Г.Шевченка,  його картини, уривки з творів та невідомі факти його життя.




Шевченко Т. Зоре моя вечірняя: вірші для дошк. віку/ Тарас Шевченко.- К.: « Веселка», 1985.- 16 с.



Шевченко Т. Тече вода з-під явора: вірші для дошк. віку/ Тарас Шевченко.- К.: «Веселка», 1977.- 16 с.     



Шевченко Т. За сонцем хмаронька пливе: вірші для дошк. віку/ Тарас Шевченко.- К.: « Веселка», 1990.- 16 с.  

Немає коментарів:

Дописати коментар